Protetyka

Protetyka jest dyscypliną stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem brakującego uzębienia, przywracając Pacjentom prawidłowe funkcje żucia oraz poprawiając ich wygląd i estetykę. Liczne braki w uzębieniu nie tylko stwarzają kłopoty Pacjentom przy rozdrabnianiu pokarmów, ale są częstym powodem przesuwania się pozostałych zębów, co utrudnia późniejszą rekonstrukcję jamy ustnej.

Metody uzupełnień

W Klinice „RADENTAL ” oferujemy Pacjentom szeroką gamę uzupełnień braków zębowych, zarówno pojedynczych jak i całkowitych metodami tradycyjnymi takimi jak:

 1. korony i mosty licowane
 2. korony i mosty porcelanowe na metalu
 3. protezy akrylowe
 4. protezy szkieletowe
 5. protezy szkieletowe zatrzaskowe (bezklamrowe)

Oferujemy również całą gamę nowatorskich uzupełnień protetycznych wykorzystujących najnowsze osiągnięcia techniki dentystycznej do których zaliczają się:

 1. korony pełnoceramiczne (vita-dent.pl)
 2. mosty pełnoceramiczne na tlenku cyrkonu (vita-dent.pl)
 3. licówki pełnoceramiczne(vita-dent.pl stomatologia estetyczna licówki porcelanowe)
 4. licówki kompozytowe
 5. inlay(villanowa.pl protetyka)
 6. onlay(villanowa.pl protetyka)
 7. protezy overdenture(villanowa.pl protetyka
 8. protezy elastyczne-nylonowe (vita-dent.pl)
 9. wkłady koronowo-korzeniowe cyrkonowe
 10. wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego

Po zakończonym leczeniu protetycznym konieczne jest stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza stomatologa i zgłaszanie się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz ocenia zmieniające się warunki w jamie ustnej i funkcje uzupełnienia protetycznego. W razie potrzeby dokonuje niezbędnych korekt i napraw.

Czy zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i „wydłużania się” dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.

Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?

Wybór uzupełnienia protetycznego odpowiedniego dla danego pacjenta zależy od wielu czynników:

 • ilości brakujących zębów;
 • ilości i jakości zębów pozostałych;
 • lokalizacji braku zębowego;
 • stanu podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej;
 • postaci zgryzu;
 • wieku pacjenta;
 • preferencji pacjenta;
 • możliwości finansowych pacjenta.

Jakie są możliwości uzupełnienia braków zębowych w przypadku bezzębia?

Od wielu lat powszechnie stosowanym w tej sytuacji uzupełnieniem protetycznym jest proteza całkowita osiadająca. Zaletami tego rozwiązania są dostępność i niski koszt, oraz zadowalający efekt estetyczny. Jego wadę stanowi natomiast niski komfort użytkowania. Proteza ta tylko w niewielkim stopniu odtwarza utraconą funkcję żucia, a ze względu na duży obszar podniebienia pokryty płytą upośledza odczuwanie smaku spożywanych potraw. Rozwiązaniem alternatywnym, zdecydowanie bardziej efektywnie i efektownie odtwarzającym braki zębowe są uzupełnienia oparte na implantach. Możemy tu wymienić:

 • protezy overdenture osadzone na 2-4 wszczepach w żuchwie i w szczęce;
 • mosty – oparte na minimum 6 wszczepach w szczęce i 5 wszczepach w żuchwie.

Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez stałych?

Aby maksymalnie wydłużyć „żywotność” protez stałych konieczne jest wdrożenie specjalnych zabiegów higienicznych z użyciem dodatkowych (prócz szczoteczki do zębów) przyborów higienicznych. Szczególnej uwagi wymaga okolica przydziąsłowa koron i mostów ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Polecane przybory to:

 • super-floss – sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie; sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, po czym czyści go częścią gąbczastą;
 • irygator – urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego; strumień płynu masuje dziąsło, oczyszcza trudno dostępne przestrzenie.

Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez ruchomych?

W przypadku stosowania protez ruchomych oprócz konwencjonalnej pielęgnacji pozostałych zębów, szczególną uwagę należy poświęcić samej protezie. Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku (min. 2 razy dziennie). Po wyjęciu z ust oczyszczamy ją dokładnie miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów, mydła w płynie lub specjalnych środków czyszczących. Optymalne jest stosowanie dwustronnych szczoteczek do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu, pozwalają na oczyszczenie wszystkich nawet trudno dostępnych miejsc w protezie. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju środki czyszczące w postaci proszków lub pastylek, które po rozpuszczeniu w wodzie płyn oczyszczający chemicznie protezę. Ich stosowanie jest szczególnie polecane osobom chorym i niesprawnym fizyczne.

Partnerzy
partner-straumann partner-sgs partner-osstem partner-aquacut partner-ing partner-lyoness partner-koldental partner-glc partner-gendex
Fundusze unijne